Reisitrajektoor kaardil

August Teppo Lõõtsamuuseum

18.30 Esinevad Mooste Rahvamuusikakooli õpilased
19.30 Lõõtsatalu muuseumimäng
19.45 Kreutzwaldi jutud võru keeles
20.30 Lõõtsasimman, tantsuks mängib õõtspillimängija Ants Järv


Püsiekspositsioon:
August Teppo on Lõõtsamuuseum on eramuuseum, mis paikneb Võrumaal, Loosu külas pillimeistri kodutalu, Tigase talu 19. sajandist pärit rehehoones. Muuseumi eesmärgiks on pillimeister August Teppo lõõtsapärandi säilitamine, eksponeerimine ning uurimine. Muuseumis saab tutvuda kuulsa pillimeistri lõõtsapärandiga ning näha sellele ajastule iseloomulikku elulaadi. Näitustegevuse kõrval toimuvad lõõtsamuuseumis koolitused ning kultuurisündmused. Muuseum on külastajatele avatud suvekuudel. Muuseumi haldab MTÜ A. Teppo Lõõtsatalu.


Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseum


18.00; 20.00;22.00 muuseumikülastus koos giidiga.

19.00 -21.00 lood ja laulud lõkke ääres. AIAPIDU (piknikukorv kaasa).

Püsiekspositsioon:
Muuseum tutvustab arsti ja eesti rahusliku kirjanduse rajaja Friedrich Reinhold Kreutzwaldi (1803-1882) kodu Võrus (1833-1877) ja annab hea ülevaate tema tegevusest. Lauluisa elumajas on loodud ajastu interjöör, õuemajas kirjanduslik ekspositsioon. Aidas saab vaadata kirjaniku loomingust inspireeritud kunstitöid, teoste kordustrükke ja "Kalevipoja" tõlkeid paljudesse keeltesse. Endises tallis on sõiduvahendid ja muinasjututoas etnograafilised esemed. Muuseumi territooriumil asuvad veel kelder, saun, kaev, aed ja lehtla. Tegevustoas on võimalik (etteteatamisel) meisterdada, joonistada ja teha käsitööd.
Muuseum korraldab aidahoones ka temaatilisi näitusi.


Karula rahvuspargi külastuskeskus

Tegevused lastele Karula rahvuspargi külastuskeskuse ümbruses alates 18.00. Tulge ja avastage kevadist loodust kõigi meeltega!
Kell 19.00 kõneleb lugusid ja laulab laule Vana-Võrumaa muusik, laululooja, kirjanik ja talumees Pulga Jaan.

Püsiekspositsioon:
Karula rahvuspargi loodust ja kultuuripärandit tutvustav püsiekspositsioon keskuses ja aidas


Mõniste Talurahvamuuseum

Programm 19.mail kell 18.00-21.00

Püsiekspositsioon:
Talutekstiil, põllutööriistad, sepatööriistad, 19.saj. taluhooned ja hoonesisustus, 20.saj.taluhooned ja hoonesisustus. 1930. aastate kauplus ja kaupluse sisustus.

Oluline lisainfo
Esinevad:
Tantsugrupp "Romaska".
Valga Muusikakooli õpilased.
Ape kultuurimaja rahvatantsijad.
Mõniste Kooli võrukeele näitering.
Mõniste rahvamaja näitering esietendusega "Hulkuri valss"


Obinitsa Muuseum

Hea pidu algab inimesest enesest, tema sisemisest rõõmust. Obinitsas on ikka osatud aega maha võtta ja pidu pidada, eri aegadel pisut isemoodi . Tule saa osaks peost Obinitsas aastal 2018!

Püsiekspositsioon:
Obinitsa hubases muuseumimajas tekib mõistmine setode mitmekihilisest kultuurist ja mõtteviisist. Tihti saab kiirest külastusest südamlik vestlus tsäilauas. Lisanduvad teadmised endisest ja praegusest elust Setomaal, seto laulust ja kommetest, käsitööst ja rahvarõivastest. Oled oodatud.


Oluline lisainfo
"Kiä tulõ, tuu tuu!" , öeldakse Setomaal. Nii võid ka sina soovi korral ühise pidulaua täiendamiseks midagi kaasa võtta.


Pokumaa

Selleastane muuseumiöö Pokumaal saab olema lõkkevalgel pidu pokude moodi. – Lähenevat suve tuleb ju vääriliselt tervitada!

Kõigepealt nuusutame koos küalistega kevadist metsa, st teeme ühe jalutuskäigu hämarduvatel metsaradadel, ning pärast seda ootab meid kõiki pisuke pokuümin, tee ja magus amps lõkke ääres. Enne õue minekut kogunemine ja sissejuhatus pokude maailma algusega kell 20.

Kava:
19. mail on Pokumaa avatud tavapäraselt ning tavatingimustel kell 11-18.
Õhtul saab Pokukoda tasuta uudistada alates kell 18.30 kuni matka alguseni orienteeruvalt kl 21.
Kell 20 algab programm, mis viib päikeseloojangu eel inimesed õue ning hiljem metsa ja lõkke äärde.
Programmil osalejatel palume panna taskusse 3 eurot saiaraha.

Püsiekspositsioon:
Pokumaa on otsekui lapsepõlvehõnguline oaas kesk Võrumaa metsi. Vähemalt korra suve jooksul tahaks seal ikka ära käia, et külastada Pokukoda, vaadata üle Padasoo ja Hauka, veidi meisterdada või siis lihtsalt mööda metsaradu uidata.

Pokukoda on üks unikaalsemaid puitehitisi Eestis. Selles on väljapanekud Edgar Valteri maalidest ja illustratsioonidest, uudistada tema elamises ja töötoas olnud asju. Külastajad saavad kas audiogiidi või päris retkejuhi seltsis vaadata maja, panna oma teadmised proovile ja midagi juurde õppida Pokumaa Loodusaabitsa abil. Puidust ja lõngast poku võib iga külastaja oma kätega valmis meisterdada ja nõnda saab igaüks omale armsa mälestuseseme koju kaasa. Pokukoja mängutoas saab võtta aega nii pikalt, kuniks lusti jagub – kas lauamänge mängides, joonistades, Edgar Valteri lasteraamatute tegelastega tutvudes või patjadel lesides pokulugusid kuulates.

Padasoomäel ehk Puuko kodutalus on koduloomad, suitsusaun (töökorras!) ja vana ait, kuhu saab suvepäikese eest varju pugeda multikaid vaatama. Puuko tares on suviti avatud pannkoogikohvik!

Matkamängurajal ja taimeradadel saab Edgar Valteri joonistatud piltide abil loodust tundma õppida. Väikestele jalgadele sobivad paremini Matkamängurada ja Väike taimerada, suurematega võib ette võtta ringi Suurel taimerajal ja külastada lõpuks Hauka talukohta, kus on linnuvaatlustorn, külakiik ja õuesõppe-mängurada.


RMK Pähni külastuskeskus

Kl 19-20 Metskonna pidu

Kl 21- Üllatustega öömatk Paganamaal, pidu jätkub Krabi kõrtsis lõkke ja eri ajastutega

Püsiekspositsioon:
"Lood metsast" (metsandus, pärandkultuur ja metsaloodus). Näitused "Kagu-Eesti ristipuu" ja "Liblikad".


Oluline lisainfo
Matkabuss Kubijalt Krabile kell 20.18, tagasi Võrru kell 00.01 (pilet 4.-)
Info ja registreerimine: tel. 501 9564


Rogosi mõisa koduloomuuseum

Rogosi mõis on külalistele avatud kl 18.00-23.00 ja kindlasti toimub meil midagi põnevat! Tule kae perrä!

Püsiekspositsioon:
Rogosi mõisa kellatornis asuvas muuseumitoas saab tutvuda Rogosi mõisa ajaloo ja mõisnike elulugudega, muuseumikeldris on valdavalt kooliteemaline nõukogude aega kajastav väljapanek.


Saatse Seto Muuseum

Mis muuseumiööl koduski paremat teha, lähme parem Saatsesse pidusse!
Pidumaja – Saatse Seto Muuseum – avatud 18.00–23.00


Peo täpsem kava:
Pidusaal – Saatse Seto Muuseumi imekaunis õuela
Peoalguse kõne kell 18.30
Pidu läheb lahti pärast peokõnet
Peo pilli- ja laulumees hoiab üleval peotuju
Peorahvaks ootame kõiki, muuseumi- ja peohuvilisi Saatsest saarteni
Peolaud peosaalis küll puudub, kuid toidu võib kaasa tuua
Peo viimane valss kell 19.30
Peorahva nõudmisel ja annetustel võib pidu kesta kuni keskkööni!

Püsiekspositsioon:
Setomaa kõige rikkalikuma vanavarakoguga muuseumi uus püsiekspositioon tutvustab Saatse kui vana kirikuküla ja selle lähiümbruse lugu ning inimest. Põhirõhk on meeste rahvapärase käsitöö eksponeerimisel. Meeste käsitöötarvete, künni-, külvi- ja koristusvahendite kõrval on ekspositsioonis tähtsal kohal kõrvalelatusalad, millel on olnud suur tähtsus piirkonna ajaloos.


Seto Talumuuseum

Kus karmoška, seal pidu! - me kutsume kõiki Setomaal elavaid, Setomaaga seotud ja lihtsalt karmoška mängimist ja mängu armastavaid inimesi muuseumiööl kokku - kes mängib, kes tantsib, kes kuulab, kes õpib, kes õpetab - see on MEIE KARMOŠKAPIDU siin SETOMAAL!
Pange pillid valmis ja tulge muuseumisse. Karmoškat mängivad nii suured kui väikesed pillimehed Setomaalt.

Püsiekspositsioon:
Värska keskusest kahe kilomeetri kaugusel asub tühjale maa-alale rajatud Seto Talumuuseum, suurim seto kultuurile pühendunud mäluasutus Setomaal. Muuseum kogub, säilitab ja tutvustab seto talutraditsioonidega seonduvat peamiselt 19. sajandi lõpust ja 20. sajandi algusest pärinevat materiaalset pärandit. Seto Talumuuseumis on eksponeeritud terviklik 20. sajandi alguse jõukas seto talukompleks koos kogu sinna kuuluva hoonestusega – elumaja, rõiva- ja viljaait, söögiait, laut, heinaküün, varjualused, meeste töötuba, suitsusaun, sepikoda, potivabrik ehk savikoda ning rehi). Põhjalikuma ülevaate seto talukultuurist aitab saada mitmekesine kogu talupidamis- ja põllutööriistu ning majapidamistarbeid. Lisaks on nähtav rikkalik väljapanek seto naiste käsitööst, käsitöövahenditest ning -materjalide tootmisprotsessist. Talukompleksi piiril asub Seto Tsäimaja, kus võimalik rahvusliku toidukultuuriga tutvuda.

Oluline lisainfo
Muuseumiöö on nii pikk, et kel jaksu jõuab ühe õhtuga ka kõik kolm Setomaa muuseumit läbi sõita -
Seto Talumuuseumist 15 km kaugusel asub Saatse Seto Muuseum ja Saatse Seto Muuseumist 34 km kaugusele jääb Obinitsa Muuseum.


Vana-Võromaa kultuurikoda

"Pidulikult"
Avatud Jaan Pärna autoriehete näitus, väljapanek muuseumikogudes olevatest ehetest, ehete valmistamise töötoad.

Püsiekspositsioon:
Muuseumi püsinäitusel saab tutvuda Võrumaa ajalooga.
Galeriis on avatud 09.05- 10.06 Jimmy Monahan joonistused , Henrik Martini maalid ja skulptuurid


Vastseliina piiskopilinnuse keskaja elamuskeskus

18.00 ja 20.00 eksursioon linnuserahva juhendamisel
19.00 ja 20.00 tegevused lastele.

Püsiekspositsioon:
Linnuse jalamil, vanas restaureeritud kõrtsihoones kohtub külastaja keskaegse linnuserahvaga, saab selga proovida rõngasrüüd ja tunda vanade relvade raskust. Kuidas söödi ja joodi? Mida seljas kanti? Kuidas haigusi raviti? Millesse või kellesse usuti? Paljudele küsimustele annavad vastuse arvukad keskaja väljapanekud, millega võib tutvuda omapäi või linnuserahva saatel.
Palverännumajas saab teda, miks mindi palverännule, kuidas mindi, millised olid ohud teel.

Etteteatamisel võib rändur riietuda keskaja riietesse, õppida keskaja tantse linnusemuusikute saatel ja nautida küünlavalguses linnuserahva pidusööki või palveränduri kõhutäit.