Saun ja sellega seotud kombed on olnud Eesti kultuuri lahutamatu osa sajandeid. Suitsusaunas saavad puhtaks nii ihu kui hing. 

Saunaskäiguga on seotud rikkalik ja omanäoline kombestik, mis hõlmab lisaks saunas käimise kommetele ka sauna kütmise, saunavihtade tegemise ning sauna ehitamise oskusi. Samuti teadmisi saunas ravitsemise ja liha suitsutamise kohta. 2014. aasta novembris kanti võrokeste suitsusaunakombestik UNESCO vaimse pärandi esindusnimekirja.

Suitsusaunal ei ole korstent, suits lastakse välja läbi akna, praokil ukse või erilise tossumulgu kaudu. Sauna kütmist alustatakse lõuna paiku, õhtupoolikuks on viimane ahjutäis põlenud ja suits saunast välja lastud. Siis seisab saun veel tunnikese ootel, kuni esimesed saunalised tulevad ja alustavad kõvema leili võtmist. Õigesti ja korralikult köetud suitsusaunas ei ole karmu ega suitsu, õhk on kerge. Leil ei kõrveta, kuumus soojendab keha pikkamööda. Ihu hakkab niiske leili käes üsna kohe higistama ja vahepeal on mõnus käia saunast väljas end jahutamas, julgemad kargavad koguni vette või lumme. Õige saunaskäigu juurde kuulub ka vihtlemine.

 

 

 • Hõbessaare suitsusaun

  Saunaskäik on aeg iseendale.  Sajandivanuses suitsusaunas on võimalus kulgeda pärimuslikus saunakombestikus. Juhendatud saunaskäik kestab umbes kolme tunni jagu.

  Hind sisaldab saunarituaale.

 • Mooska Vana-Võromaa suitsusaun

  Mooska talu suitsusaunad on osa meie perest, meie talu soe süda. Suitsusaun on meie jaoks PÜHAKOHT, kus higistatakse ihu kergeks ja viheldakse hing helisema. Aastaringselt pakub leilile leevendust jahe tiigivesi (talvel jääauk). Kolmetunnise saunaskäigu vältel juhendab pererahvas saunas käijaid läbi leilide, rääkides lugusid saunakommetest ja -uskumustest ning hoides saunaliste hingemaastikke helgena.

 • Ärni suitsusaun

  Ärni oli üks vahva tegelane, kes ehitas mullustel aegadel ülesse nii meie tohutult suure talukompleksi kui ka suitsusauna. See saunakoht on pika ajalooga, paljude lugude ja teadmistega. Sauna ei saa minna halbade mõtete või tülidega, muidu saunavana vihastab ja suitsutab su lihtsalt saunast välja. See on selline omamoodi koht, kuhu tulla ja olla ning alati on õppida midagi uut nii enda kui ka sauna kohta. 

  Hind sisaldab saunarituaale.

 • Pokumaa Padasoomä talu suitsusaun

  Padasoomäe taluõue tiigi kaldal asub traditsiooniline suitsusaun, mis ootab külalisi igal aastaajal. Mõnusa leili saamiseks kütame oma sauna kuni 8 tundi. Kui saun on kuumaks köetud, peletame ruumist välja üleliigse suitsu ja kutsume sisse saunalised. Õiged saunalised saavad leilivõtmise vahepeal ennast tiigis jahutada või paljajalu õuel joosta.

  Suitsusaun on väge täis koht, kus saab puhtaks nii ihu kui hing! Seepärast minnakse sauna ikka lahke ja avatud meelega.

 • Kivioru suitsusaun

  2020. juunis valminud saun lõhnab juba õigesti. Saun sobib pikemaks (3 tundi või kauem) kondihautamiseks, mille leil pole liiga käre. Saun on ruumikas, lavale mahub 7 inimest. Saunas on mitmeid uuendusi- uut tüüpi kaarkeris, lava mis ei kõrveta ning leili võttes saab selga toetada suitsusele seinale. Uksi sulgevad kuuseüraski jürtud sulgurid. Sauna valgustavad ainult küünlad ja karastamisvesi koguneb vihmaveetünni. Kuum vesi soojeneb kaanega pajas. Sauna rõivaruum on mõnus jahtumispaik ja terrass kuuvaatluskoht. Suvevalguses näeb sealt kuidas õun kasvab

 • Ööbikuoru Villa suitsusaun

  Suitsusaun on traditsiooniline saun, mille kütmisel tekkivaid suitsugaase ei juhita küttekoldest korstna kaudu ruumist välja. Kerisekivid on küttekolde kohal, leegid kuumutavad kive vahetult ja suits tõuseb otse läbi kerise ümbritsevasse ruumi. 

 • Tiku Talu suitsusaun

  Rohkem kui sajandivanune (ehitusaasta 1905) ja kunagi ajahambast puretud suitsusaun on tänaseks saavutanud oma vana hiilguse. Sauna leiliruum on  mahukas, lavale mahub kuni 10 inimest. 
   

 • Hämsaare puhketalu suitsusaun

  Hämsaare Puhketalus on võimalik käia nii vanas eestiaegses suitsusaunas kui tänapäevases soome saunas. Saunad asuvad meil tiigi kaldal.

 • Uhtjärve Ürgoru Nõiariik suitsusaun

  Pakume mõnusat suitsusaunaelamust maailma väikseimas riigis – Uhtjärve Ürgoru Nõiariigis Võrumaal!  Saun asub tiigi kaldal, seal võite end jahedas vees värskendada.

 • Vabaduse Talu suitsusaun

  Vabaduse talu asub eraldatud kohas Lõuna-Eesti metsade vahel. Esmalt suvituskohaks soetatud vana talukoht meelitas meid tasapisi kuid veenvalt jätma suurlinnaelu, naasma tagasi Eestisse ning on nüüdseks saanud meie armsaks koduks. Nimi ”Vabaduse”, mis esmalt tundus veidi kentsakas, kirjeldas tegelikult väga hästi meie ellu tulnud muutust. Seda vabadust soovime nüüd ka teiega jagada.

Reisitrajektoor kaardil