Vägevale Võrumaale lisab särtsu ja kultuurilist omapära maakonna kagupoolset serva palistav Setomaa vald. Viimase haldusreformi järel õnnestus Eesti-poolsel Setomaal taas üheks saada ning esmakordselt ühe omavalitsusena tegutsema hakata. 2021. aastal valminud päranditurismi potentsiaali uuringu käigus läbi viidud küsitluste põhjal on Setomaa Eesti kõige tuntum pärandipiirkond. Setomaal on suur au ja vastutus seda tiitlit kanda!

Olles aastasadu elanud kahe palju suurema rahva – eestlaste ja venelaste – vahel, on seto kultuuris jälgi mõlemalt naabrilt, aga ikkagi alles oma olemine. Külalisele paistavad silma seto leelo, hõbeehted ja rahvarõivad, omamoodi keel, kombed ja toidulaud, aga ka näiteks kirikupühade kogukondlik tähistamine, mis päädib kalmudel söömisega – esivanemate mälestamisega.

Setomaaga on kõige mugavam tutvuda mööda Seto Külävüü marsruuti. Vöö ehk teekonna üks ots on Setomaa põhjapoolses väravas Võõpsus, teine aga Luhamaal. Kokku ligi 100 kilomeetrit kirevat teekonda mööda Setomaa külasid, pühapaiku ja teisi vaatamisväärsusi! Saatse saapas kerib vöö end kiirelt läbi Venemaa, Luhamaa-poolses otsas aga teeb looke Misso kandi küladesse.

Väga hea ülevaate setode elust ja kultuurist annavad Värska, Saatse ja Obinitsa muuseumid (sh Luikjärve talu), militaarpärandiga saab tutvuda Reegi majas ja Põhjalaagri territooriumil. Õigeusklikul Setomaal on oluline koht kirikutel ja tsässonatel (kabelitel), aga ka varasemal usundil ja pärimusel, mille näiteks on Miikse Jaanikivi ja Jumalamägi. Uhiuus Värska promenaad viib pühitsetud allika juurde, sadam meelitab liikuma vee peal. Värska on kuulus oma mineraalvete ja ravimuda poolest ning 2021. aastal saab 50 aastat sellest, mil Värska nimetati kuurortpiirkonnaks. See on ainu maismaakuurort Eestimaal! Värska kuurortravikeskuses saad nautida nii muda- kui ka mineraalveevanne. Valgusrikastest männimetsadest võib leida Setomaa kulda ehk kukeseeni, puravikke, mustikaid, pohli.

Palju toimub ka vahvaid sündmusi, millest suurim on Seto Kuningriigi päev. Gurmaanidele soovitame Seto kostipäeva, muusikasõpradele Seto Folki, leelohuvilistele leelopäeva.

Sobivate ettevõtete filtreerimine

Otsingu tulemusel leidsime vasteid: 25. Näitan korraga

Reisitrajektoor kaardil