Liivimaa tornide tuur – võimalus külastada Liivimaa Šveitsi 

Lõuna-Eestit ja Põhja-Lätit on peetud Liivimaa Šveitsiks, kus kaunid maastikud vahelduvad imekaunite väikelinnade, mõisate, vaatamisväärsuste ja ka vaatetornidega. Kõigest sellest parema ülevaate saamiseks tasubki läbi teha Eesti-Läti piiriäärsete tornide tuur.

Eesti-Läti piiriäärsete tornide tuuri idee autor on Põhja-Lätis asuv Alūksne linn ning tänavu on tuuril juba kolmas hooaeg. Mida aasta edasi, seda populaarsemaks on tuur kujunenud ja tänavu oli huvi nii suur, et esimene partii tuuri tutvustavaid trükiseid on juba otsa saanud. Ühtekokku jääb teekonnale kuus erinevat vaatetorni, mis on justkui pärlid imelise loodusega Lõuna-Eesti ja Põhja-Läti pärlikees.

Eesti poolel on tornide tuuril kolm vaatetorni:

Suure Munamäe vaatetorn
Kui kuulutataks välja konkurss eestlase leidmiseks, kes pole veel käinud 1939. aastal valminud Suure Munamäe vaatetornis, siis kukuks see konkurss tõenäoliselt läbi. Kuid kas teadsite, et sama populaarne on vaatetorn ka lätlaste hulgas ja seda tänu ühele Läti mängufilmile. 1981. aastal jõudis Lätis ekraanidele romantiline komöödia „Jaaniöö värvi limusiin“, mis muutus lätlaste jaoks samasuguseks kultusfilmiks, nagu meil on „Viimne reliikvia“ või „Kevade“.  Filmi peategelane, vanatädi Mirta ütleb filmis oma noorpõlve armastusele, et kui ta teda tõeliselt armastab, siis viigu ta teda Munamäele. Nii ka sündis ja kuna film on muutunud lätlaste jaoks omalaadseks tüvitekstiks, siis loomulikult peavad lisaks Mirtale külastama torni ka kõik teised lätlased. Munamäe torni vaateplatvormile saab minna mööda keerdtreppi või sõita klaasseintega liftis. 01.04-31.08 on vaatetorn avatud kell 10-20 ning 01.09-31.10 on vaatetorn lahti kell 10-17. Perioodil 01.11-31.03 on vaatetorn lahti laupäeviti ja pühapäeviti kell 12-15.
Sissepääs vaatetorni maksab 3-6 eurot. Rohkem teavet vaatetorni lahtiolekuaegade ja hindade kohta: www.suurmunamagi.ee 
Aadress: Haanja küla Rõuge vald. GPS: 57.715149, 27.055359

Rõuge vaatetorn Pesapuu
Rõuges asuv 30 meetri kõrgune „Pesapuu“ on nii äge, et seda lihtsalt peab külastama! Välimuselt meenutab „Pesapuu“ kahe linnupesaga puud ja vaatetorn on huvitav ka selle poolest, et seda peaks külastama kaks korda – nii päeval kui ka öösel, mil süttivad torni valgustavad erivärvilised tuled. Pesapuu kohta rääkimata on see, et kui vallas sündinud poisslaps saab endale nime, siis värvub torni tipus olev muna siniseks ja kui tüdruk, siis roosaks.  „Pesapuud“ võib külastada ööpäevaringselt. 
Aadress: Tindi küla Rõuge vald. GPS: 57.727640, 26.937395

Paganamaa vaatetorn
2015. aastal ehitati Raadi mäele uus, 24 meetri kõrgune vaatetorn, millelt avaneb suurepärane vaade Piiriorule, sealsele nelja järvega järvedeahelikule ja Lätimaa küngastele teisel pool järvi. Lätis nimetatakse seda paika Peļļi oruks. Torn on lahti ööpäev läbi.
Aadress: Paganamaa küla Rõuge vald GPS: 57.586997, 26.837206

 

Läti poole kolm vaatetorni

Korneti vaatetorn
Kui olete külastanud Paganamaa vaatetorni, siis tasub edasi võtta suund Lätti, kus vaid tosina kilomeetri kaugusel Drusku linnamäel on 27 meetri kõrgune Korneti vaatetorn. Tornist saab nautida kauneid vaateid nii Alūksnele kui ka Haanja kõrgustikule ning näha isegi Suurt Munamäge. Torn on lahti ööpäev läbi.
Aadress: Korneti Veclaicene vald Alūksne kihelkond GPS: 57.5901, 26.9433

Dēliņkalnsi vaatetorn
Dēliņkalns on Alūksne kõrgustiku kõrgeim mägi, mille tipus asub 27 meetri kõrgune vaatetorn. Torn on lahti ööpäev läbi.
Aadress: Dēliņkalns Jaunlaicene vald Alūksne kihelkond GPS: 57.542904, 26.942887

Alūksne vaatetorn
Vaatetorn asub Templimäe (Tempļa kalns) pargis Alūksne järve kõrval. Torn on 37,8 meetri kõrgune, olles sellega Läti üks kõrgemaid. Ülemise vaateplatvormini viib 153 trepiastet. Torn on lahti 1. maist 31. oktoobrini iga päev kell 11.00–19.00, välja arvatud esmaspäeviti. Sissepääs Templimäe parki maksab 1 euro.
Aadress: GPS: 57.432780, 27.060064

Kui olete jõudnud juba Alūksne linna, on suisa kohustus siin veidi pikemalt peatuda. Alūksne, mis kandis kunagi nime Marienburg, on vaieldamatult üks Põhja-Läti pärlitest. Alūksne luteri kirik, piiblimuuseum, maaliline Alūksne järv oma nelja saarega, Vietinghoffi suguvõsale kuulunud Alūksne Vana ja Uus loss, kitsarööpmeline raudtee Alūksne ja Gulbene vahel – need on vaid mõned märksõnad, mille pärast tasub seda kohta külastada.

Vaata täpsemalt eestikeelselt kodulehelt: http://visitaluksne.lv/est/
 

Reisitrajektoor kaardil

$("#setStart").fancybox({ 'modal' : true });