Liiva-ATE - üts ummamuudu ateljee

Võrus, Kandle seltsimaja kõrval on üks endine tööstushoone, mille teine korrus seisis aastaid tühjana. Kaks aastat tagasi avastasid selle Võrumaa loomeinimesed ning nüüd tegutseb Liiva tänaval äge koostöötamiskoht nimega Liiva-ATE.

Liiva-ATE ehk teisisõnu Liiva ateljee alguslugu jääb 2018. aasta sügisesse, kui tekstiilikunstnik ja galerist Jana Huul otsis endale koos paari sõbrannaga Võrus ateljeepinda. Juhuse tahtel jõudis ta Liiva tänaval asuva endise tööstushooneni, mille teine korrus oli juba aastaid seisnud tühjana. Omanikul oli uute rentnike üle hea meel ning ta oli valmis ette võtma põhjaliku remondi, kuid kuna remondikulud on suured, soovis ta välja üürida mitte paari tuba, vaid tervet korrust.

“Omanik küsis Jana Huulelt, kas ta otsib ise üürnikke lisaks. Jana oli nõus ja praktiliselt paari päevaga oli terve korrus leidnud endale üürilised,” meenutas Liiva-ATE sünnilugu ateljee üks eestvedajatest Kristel Onno.
1. oktoobril 2018 kirjutati majaomanikuga leping alla ning töö võis alata. Kristel Onno on väga tänulik hoone omanik Roland Lustile, kes esimesel aastal küsis üüriliste käest ainult kommunaalkulusid ja alles teisest aastast maksavad üürilised ka mõõdukat renti. “Oleme majaomanikule väga tänulikud, ta tuli meile kõvasti vastu ja nägi päris palju vaeva ning ka tehtud remont ületas kaugelt meie ootusi,” lisas Kristel Onno.

Liiva-ATE on kogukondlik koostöökeskus, kus praegu töötab 14 kunstnikku, kelle hulgas on naha- ja tekstiilikunstnikke, hõbesepp, keraamikuid, maalikunstnikke, graafikuid, digimaalijaid ja rahvusliku käsitööga tegelejaid.
Kristel Onno ise tegeleb ateljees kultuurikorralduse ja turundusega ning tema sõnul ongi ateljees välja kujunenud hästi mõnus koostöö-vibe, kus tehakse palju ka ühiseid koostööprojekte.
Kunstirahvale lisaks avab Liiva-ATE uksed ka tööturistidele, sest ateljee liitus Põlva, Valga ja Võru maakonda ühendava kaugtöövõrgustikuga Kupland ning juba lähitulevikus saab Liiva-ATEs olema paar kaugtöökohta.

Menukad õpitoad

Liiva-ATE pole pelgalt koht, kus töötavad erinevad kunstnikud, vaid ateljee vedav jõud on kogukonnatunne, mis väljendub lisaks seltsielule ka selles, et kunstnikud viivad läbi erinevaid õpitubasid, millest laekuva tuluga kaetakse osaliselt ruumide rendikulud. Ja kuigi ateljee pole õpitubadele erilist reklaami teinud, on nad väga populaarsed. Juulis viidi Võru linna toel lastele igal reedel läbi erinev õpituba ning need olid puupüsti täis. Ent kuna ka laste vanemad tundsid õpitubade vastu huvi, alustavad sügisel tööd täiskasvanutele mõeldud keraamika-, maalimis- ja joonistamistunnid.

Kristel lisas, et võrokate huvi töötubade vastu on suur ja ka ateljee kunstnikele on see vahva kogemus, mistõttu tehakse töötubasid nii palju kui võimalik. Ainuke murekoht on ruumid, kuna huvilised ei mahu puhtfüüsiliselt tundidesse ära. Sellegipoolest üritab ateljee kõigile vastu tulla. Väga populaarsed on ateljee korraldatavad veini ja maalimise õhtud, kus saab maalida, võtta klaasikese veini ja lihtsalt suhelda. Kristeli sõnul muutub sellisel moel sünnipäevade või firmaürituste korraldamine järjest populaarsemaks.

Võru gümnasistidele pakkus Liiva-ATE möödunud kevadel aga välja ägeda võimaluse tutvuda valikaine raames erinevate kunstiliikidega. Nii veetsid noored nädal aega ateljees, kus neil oli igal päeval vähemalt kaks erinevat õpituba, kus noored said kätt proovida näiteks nii ehete valmistamisel, taimetrükis kui ka keraamikas. “See oli väga põnev kogemus noortele ja meile endile ning ma usun, et noori gümnasiste tuleb meile veelgi,” lisas Kristel.

Kunstihuvilistel tuleks aga kalendris broneerida aeg 21.-23. augustil, mil Liiva-ATE korraldab suurema avatud uste päeva, kus reede õhtul leiab aset sotsialiseerumisüritus ning laupäeval ja pühapäeval toimuvad erinevad õpitoad.

Liiva-ATE, millest algselt pidi tulema töökoht paarile kunstnikule, ongi kujunenud Võrumaa omalaadne kunstielu vedaja, mis liidab nii sealset kunstnike kogukonda kui arendab ka kohaliku kunstielu.

Fotod: Anette Konksi ja Janne Veetõusme

Reisitrajektoor kaardil