Reisitrajektoor kaardil

Kaks kultuuriruumi: Setomaa ja Vana-Võromaa

Autor: Siiri Toomik

Künklik ja metsaderohke Eesti kaguosa on kõige vanema asutusega piirkond Eestis. Siin, erinevate kultuuride ja riikide piirialal elavad võrokesed ja setod - kaks natuke salapärast ning omamoodi rahvast. Eripärane on siinse rahva keelepruuk – lõunaeesti keel - mille juured ulatvad mitme tuhande aasta tagusesse aega. Võrokesed kõnelevad võro keelt, setod seto keelt, kõlab see üsna ühtmoodi, aga kohaliku rahva jaoks on keeltel selge vahe sees.

Meil, võrokestel ja setodel on palju sarnasusi ent veel enam erinevusi, mida esmapilgul ei pruugi tabadagi. Oleme naabrid. Keel on meil peaaegu sama, aga kombed, laulud, tantsud hoopis erinevad. Kõnelemata rahvarõivastest! Seto tunneb eksimata ära naiste kõlisevate hõbeehete, pika musta sukmani või meeste pükste peal kantava särgi ja säärsaabaste järgi. Võrokeste pidorõivas hahk suursärk värvikireva vöö ja punaste kaunistustega ning naiste mitmevärviliste triipudega undrukud näitavad võrokeste teistmoodi olemist ja hingelaadi.

Esivanematelt päritud kombed, uskumused, tarkused ning eluviis on meid siin paigal hoidnud ja aidanud püsima jääda. Setod on osanud visalt jääda kõikides aegades iseendaks. Kaugele paistab ka võrokeste kuraas ja uhkus! Nii ongi võrokeste ja setode hindätiidminõ üks vägev tunne, mis on aidanud meil iseendaks jääda.

Võrokene usub looduse ja iseenda väesse, talitab esivanemate tarkuste järgi. Setot toetavad sügavale juurdunud õigeusklikud tavad. Võrokesel on lauluhakatuseks rohkem aega vaja, aga lõõtsa haarab pillimees kätte kohe peo alguses, setodel on laul kiirem algama ja juba näed kargust tantsivaid naisi või kasatskit kargavaid mehi. Hääs meeleolus peetakse üheskoos pidu kasvõi hommikuni!

Nii võrokestel kui setodel on mitmeid maailmas ainulaadseid kombeid. Setodelt on UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja kantud kordumatu laulmisetava seto leelo, Vana-Võromaalt on esindusnimekirjas võrokeste elav ja rikkalik suitsusauna kombestik.

Mujalt Eestist tulijale on see ummamuudu rahvas ikka salapärane tundunud. On nagu oma, aga natuke nagu võõras ka; tuttav, aga ka tundmatu.

Võrokesed ja setod on rõõmsameelsed inimesed. Meil on külalistest alati hea meel. Meeleldi jagame meile esivanematelt pärandatud traditsioone ja looduslikku eluviisi, näitame tantse ja laule, kutsume kaasa ja õpetame huvilistele endalegi.

Kui Setomaale ja Vana-Võromaale tuled, võta endale aega kohe suure varuga, et jõuaksite avala meele ja südamega kaeda

  • Võrumaa järvederohket künklikku maastikku ja Setomaa avaramaid vaateid, kuulsaid seenemetsi ja metsaradu;
  • Võrumaa suitsusaunaliha ja suurmaputru, setode tatiruuga ja suulliimi;
  • Võrumaa elu rahvakalendri rütmis ja Setomaa ainulaadseid kirikupühi;
  • võrokeste regivärsilist rahvalaulu ja lahedat lõõtsamängu ja setode mitmehäälset leelot;
  • võrokeelset laulupidu Vana – Võromaal ja Seto Kuningriiki Setomaal.

Võtame lahkesti vastu, näitame, mis meil on, saadame südamlikult koduteele ja ootame teid kindlasti tagasi!